Categorii

JAKOB Antriebstechnik GmbH

JAKOB Antriebstechnik GmbH

JAKOB Antriebstechnik GmbH

22.08.2026 01:08

Cuplaj distanțier Simple-Flex cu tub compozit flexibil

Funcționare extrem de lină, combinată cu o rigiditate torsională ridicată

Seria „Simple-Flex” de la JAKOB Antriebstechnik reprezintă un cuplaj distanțier inovator, care poate fi fabricat în lungimi cuprinse între 0,5 m și 6 m și funcționează fără a necesita rulmenți intermediari suplimentari, chiar și pe distanțe mari între arbori. Datorită unui tub compozit sofisticat, cu o configurație multistrat a fibrelor, dispuse la unghiuri specifice, designul este remarcabil de simplu; acesta compensează dezaxările axiale, radiale și unghiulare fără a necesita elementele de compensare întâlnite de obicei la astfel de cuplaje. Calculele de simulare și testările ample au condus la dezvoltarea unui tub compozit care combină flexibilitatea la încovoiere cu o rigiditate torsională ridicată. Greutatea sa foarte redusă — care determină momente de inerție scăzute — și calitatea optimă a echilibrului asigură viteze de funcționare și cupluri maxime, cu o funcționare excepțional de lină, compensând în același timp în mod eficient nealinierea arborilor. În același timp, tubul compozit oferă caracteristici bune de amortizare, contribuind la reducerea vibrațiilor din cadrul sistemului de acționare. Aplicațiile tipice includ sarcini de poziționare în sisteme de tip portal, unități de acționare a ventilatoarelor, acționări indirecte, arbori de rotație și configurații de bancuri de testare.

Două tipuri de butuci din care puteți alege

Cuplajul distanțier „Simple-Flex” este disponibil fie cu un inel de prindere conic cu simetrie de rotație, fie cu un design cu butuc divizat, ușor de instalat. Butucul divizat este prevăzut cu două șuruburi de prindere radiale și oferă o masă și un moment de inerție minime, ceea ce îl face opțiunea mai rentabilă; în același timp, butucul conic — cu forțele sale mari de prindere — este deosebit de potrivit pentru viteze de rotație ridicate. Alte modele de butuci și diametre ale tubului sunt disponibile la cerere. Sunt posibile și configurații personalizate, inclusiv butuci cu flanșă pentru asamblare flexibilă, butuci conici expansibili pentru montare integrată și modele de butuci cu blocare pozitivă prevăzute cu caneluri de fixare (toleranțe P9 și JS9) sau caneluri interne (de exemplu, DIN 5480).

Cele trei dimensiuni disponibile ale tuburilor compozite sunt potrivite pentru cupluri de până la 2.900 Nm. Aceste cuplaje cu distanțier nu prezintă joc, nu necesită întreținere și sunt rezistente la coroziune, fiind proiectate pentru temperaturi de funcționare cuprinse între -10 °C și 60 °C.

În comparație cu cuplajele cu distanțier convenționale, Simple-Flex acoperă o gamă mai largă de aplicații.

Mai multe știri

JAKOB Antriebstechnik își extinde portofoliul cu cuplaje certificate ATEX
Variantă de butuc pentru soluții moderne de cutie de viteze
Rezistent la coroziune, ușor de curățat și extrem de igienic
Capcanele reci măresc durata de viață a pompelor

01.05.2026 01:05

Cuplaj cu burduf metalic KG
Gamă largă de aplicații